A tanács Bihar, Szatmár, Szilágy, Arad, Temes és Máramaros megyék RMDSZ-es önkormányzati képviselőiből áll. A köszöntőket követően a napirendi pontok megtárgyalása, majd az új elnökség kiválasztása követte. A köszöntők során Kovács Péter főtitkár három témát is kifejtett, amelyek mindegyike a közelgő parlamenti választásokat érintette.
„A legutóbbi három választáson tízből kilenc magyar az RMDSZ-t választotta, de ennek ellenére a legfontosabb feladatunk a mozgósítás, hogy meglegyen az öt százalékos küszöb" - hangsúlyozta a főtitkár, majd hozzátette, hogy a felmérések szerint 530 ezer magyar megy el ősszel szavazni, ami bár 100 ezerrel több, mint júniusban, mégis csak halvány reménnyel kecsegtet az igen erősnek tippelt román részvétel miatt. Kovács Péter szerint nem az a fontos, hogy helyi szinten ki lesz a szenátor és ki a képviselő, hanem az a felelősség, amely a szövetségre nehezedik ezekben az időkben, hiszen míg egyes helyeken egyszerűen nyernek majd a jelöltek, addig másutt a legjobb részvétel mellett is csak a reménykedés marad.
Azt is kihangsúlyozta, hogy a választásokon elért eredmények meghatározóak lesznek, hiszen ezek szolgálnak majd a későbbi elosztások alapjaiként. Ezen gondolatvilágra mintegy válaszként szólalt fel Szabó Ödön a Bihar megyei RMDSZ ügyvezető elnöke, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a Partium más gondokkal küszködik, mint a Székelyföld.
„Ha abszolút számokban beszélünk akkor, addig míg 52 ezer szavazattal Székelyföldön valaki tanácselnök lehet, addig a Partiumban csaknem hatvanezer még az alelnökség kiharcolásához is csak nehezen elegendő" - mutatott rá egy nem elhanyagolható részletre Szabó Ödön, aki maga is képviselőjelölt. Azt is kihangsúlyozta, hogy jobban oda kell figyelni a választásokra a Partiumban, hiszen itt jobban érvényesülhetnek a Magyarországról érkező negatív hatások. Mindezek ellenére rámutatott beszédében arra is, hogy az önkormányzatok meg kell, találják a nehéz helyzeteikből a kiutat, s ők kell diktálják a tempót, s ha ehhez az kell, hogy a Partiumban egymástól tanuljanak, akkor azt kell megtenniük.
A PÖT működési szabályzatának megváltoztatása során kiderült, hogy Szatmár megyét az eddigi 15 helyett - a választáson elért eredmények miatt - 16 személy képviselheti a tanácsban. A szabálymódosításokat követően megválasztották a hat főből álló elnökséget, amelyben megyénket Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere képviseli. Az elnökség a rotációs elvet tartotta a legcélravezetőbbnek az elnök kinevezésénél, így első évben a Szilágy megyei Csóka Tibor látja el az elnöki feladatokat.
A tanácskozás végén Csehi Árpád az RMDSZ Szatmár megyei elnöke arra kérte a szövetség főtitkárát, hogy készíttessenek külön felmérést a Partiumi megyék számára, amely a határ menti megyék problematikájára épül. A korábbi beszélgetések során ugyanezen speciális lét már szóba került, s akkor is feladatot adtak Kovács Péternek, méghozzá azt, hogy próbáljanak meg olyan kampányarculatot kidolgozni, amely nem csak a Székelyföldnek kedvez.